piątek, 31 lipca 2009

Nawożenie


Hodując Palmy i Cykasy w doniczkach musimy liczyć się cyklicznym dostarczaniem mikroelementów niezbędnych dla prawidłowego rozwoju rośliny. Ziemia w doniczce szybko się wyjaławia a w warunkach domowych nie mamy, co liczyć na naturalne dostarczenie składników mineralnych.
Niezbędnymi pierwiastkami do rozwoju roślinności są: N - azot, P - fosfor, K - potas. Na takie symbole natkniemy się na opakowaniach od nawozów wieloskładnikowym. NPK 10- 5- 20 co oznacza zawartość procentową azot (N) - 10%, potas (P) - 5%, fosfor(K) - 20% potasu. Stosunek pierwiastków uzależniony jest od przeznaczenia nawozu.

Wedle wielu opinii do palm należy stosować nawóz w proporcjach NPK 3-1-3. Najnowszych doniesienia mówią , że najlepszy stosunek to 15- 5- 15.
W sklepach można kupić nawóz rozpuszczalny 7-3-7 można powiedzieć ze będzie chyba najbardziej optymalny gdyż znajduje się w środku podanych dawek.
W bardzo krótkim streszczeniu pierwiastki w roślinie odpowiadają za:
  • Azot - jako składnik aminokwasów, białek i chlorofilu jest odpowiedzialny głównie za wzrost i plonowanie roślin oraz intensywność zabarwienia liści.
  • Fosfor - jest niezbędny do zawiązywania kwiatów i owoców oraz stymuluje tworzenie korzeni.
  • Potas - reguluje gospodarkę wodną, zwiększa wytrzymałość roślin na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz choroby.

Oprócz trzech podstawowych składników pamiętajmy o mikroelementach tj.
Fe, Zn, Cu, B, Mo, MG
Pomimo że mikroelementy są pobierane przez rośliny w małych ilościach to są one niezbędne do wszystkich procesów życiowych a co za tym idzie właściwego rozwoju. Do najważniejszych składników mikroelementowych zaliczyć można z pewnością magnes (Mg) .Wchodzi on w skład chlorofilu, więc jest niezbędny w procesie fotosyntezy. Pomimo że jest to mikroskładnik to jednak w nawozach powinien występować w dużych ilościach ze względu na jego znaczenie oraz zawsze niewystarczającą jego ilość w glebach, zwłaszcza lekkich i kwaśnych.
Możemy rozróżnić nawozy na stan skupienia: pałeczki, płyn, żelu, granulki, proszek. Jak i okres działania? Każdy ma zalety jak i wady.
Zasilanie nawozem płynnym, żelowym powoduje, iż składniki pokarmowe stają się szybciej dostępne dla roślin, przez to, że są dostarczane korzeniom natychmiastowo. Natomiast te, których roślina nie wykorzysta są wymywane w głębsze pokłady gleby, przez co zasilanie nawozami płynnymi wymaga częstszego stosowania. Główną zaletą „podlewania” roślin jest szybka reakcja oraz duża dostępność składników.
Nawozy granulowane i pałeczki nawozowe wydłużają czas reakcji, natomiast ulegają powolnemu rozkładowi, co powoduje dostępność składników pokarmowych dla roślin przez dłuższy czas. Nawozami granulowanymi nawozimy rośliny zwykle kilka razy w roku.
Zaprzestanie nawożenia niesie poważne skutki dla roślin. Powoduje wyczerpywanie składników pokarmowych z podłoża, rośliny przestają rosnąć, żółkną, i ostatecznie giną. Natomiast przenawożenie to zbyt duża ilość składników pokarmowych, które mogą być toksyczne dla roślin. Początkowo objawiać się może nadmierną wybujałością roślin, które są podatne na choroby i uszkodzenia spowodowane np. przez wiatr. Przy bardzo dużym przenawożeniu prowadzi do zatrucia i śmierci rośliny.
Nawożenie można rozpocząć wczesną wiosną, kiedy ruszy wegetacja. Ma to miejsce, gdy temperatura powietrza utrzymuje się przez kilka dni powyżej +5 stopni C. Zbyt wczesne rozpoczęcie nawożenia może doprowadzić do osłabienie roślin i sprawić, że będą bardziej podatne na wiosenne przymrozki.
Przy nawożeniu powinniśmy zastosować kilka zasad:

  • Dokładnie przeczytać skład nawozu stosunek NPK, w jakim okresie nawóz stasujemy, jakie dawki częstotliwość i stosunek rozcieńczenia z wodą.
  • Jeżeli używamy nawozów szybko uwalniających powinniśmy jest stosować na wilgotnej glebie
  • Przy rozsadzaniu młodych sadzonek nie stosuj nawozów
  • Jeżeli jest taka możliwość staraj się używać nawozów wolno uwalniających
  • Dodatkowo stosuj nawóz z mikroelementami sprawdź skład często zwierają dodatkowo składniki, NPK, stosując, jako nawóz uzupełni, jacy możesz przenawozić glebę.
  • Podlewaj nawozem w pochmurny dzień ewetulanie na wieczór dokładnie dokoła korzeni aż woda wycieknie na podstawkę, odczekaj ok. 15 min i wylej wódę, która została
  • Raz na jakiś czas testuj zasolenie gleby w donice możemy ją dość szybko zasolić stosując twarda wodę
  • Weź pod uwagę możliwość stosowania mniejszych dawek a częściej np. w upalne dni, gdy gleba szybko się wysusza.
  • Możesz tworzyć swoje kombinacje nawozów organicznych, szybko wolno uwal się nijacy tworząc własną miksturę, która będzie odpowiednia do gatunku wielkości, warunków pogodowych, itp.
I wystrzegamy się :

  • Jeżeli używasz nawozów granulowanych powinieneś rozsypywać je w dalszej odległości od kłodziny.
  • Nie wolno wrzucać całości nawozu u podstawy roślin a równomiernie rozprowadzić go w doniczce, jeżeli przygotowujemy dla nowych siewek nawóz powinien znajdować się na różnych wysokościach warstwach
  • Nie stosuj tanich nawozów o krótkim dzianiu np. do trawników o usterzeniu, N 30% co morze spowodować szybkie spalenie bryły korzeniowej
  • Jeżeli używamy nawozu szybko uwalniającego nie powinniśmy go stykać bez pośrednio z bryłą korzeniową ( szczególności dużej ilości nawozu)
  • Przy przesadzeniu do doniczki bądź ziemi powinniśmy odczekać od 4 do 6 tygodni w celu wywołania szoku rośliny.
  • Nie nawozimy na suchą glebę
  • Przenawożenia

2 komentarze: